Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The battery has a battery of 3,600 mAh. A perfect phone for the kids, or to be used as an extra phone.
From OnBuy
(Gold) Samsung Galaxy S7 Edge Single Sim | 32GB | 4GB RAM
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung Galaxy S7 Edge 32GB is £189.97. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Samsung Samsung Galaxy S7 Edge 32GB was launched in 2016 and is equipped with a powerful octa core processor, one 5 MP front camera and one rear camera (up to 12 Mp). With a 5.5-inch OLED display and a water-resistant casing, this is a phone that delivers as advertised
Samsung Galaxy S7 Edge 32GB has a battery well suited for most peoples' needs (3,600 mAh). This phone runs on a 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 820 and Samsung Exynos 8890 processor. With this hardware, your apps will load without any lag.
Samsung Galaxy S7 Edge 32GB comes with built-in shock resistance. With the camera on the front of the phone you can easily take groupies. It also lets you shoot videos at 120fps, 240fps, 30fps and 60fps with 1,080p, 4K, and 720p resolution. You also get a 3.5 mm headphone jack, so just plug your headphones into the phone without using adapters.
Today the lowest price on Samsung Galaxy S7 Edge 32GB is £190. For that price, you get a smartphone with a 5.5-inch screen from one of the major brands. This phone has a review average of 4.6 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy S7 Edge 32GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy S7 |
Product Properties | |
| Colour | Pink, Silver, Blue, Black, White, Gold |
| Screen Size | 5.5 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Aluminum, Glass |
| Release Year | 2016 |
| Android Version | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SAR Value | 0.26 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | No |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 12.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 5.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | Micro-USB, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-02-22 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | ANT+ |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | AMOLED |
| Screen Resolution | 1440x2560 |
| Pixel Density (PPI) | 534 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 32GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| System on Chip (SoC) | Qualcomm Snapdragon 820, Samsung Exynos 8890 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 3600 mAh |
| Fast Charging | No |
| Wireless Charging Standard | QI, PMA |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 157.0 g |
| Height | 150.9 mm |
| Width | 72.6 mm |
| Depth | 7.7 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .