Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung Galaxy Tab E 9.6" 8GB, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung Galaxy Tab E 9.6" 8GB |
| Brand | Samsung |
Series | |
| Series | Samsung Galaxy Tab E |
Product Properties | |
| Release Year | 2015 |
| Colour | White, Black |
| Screen Size | 9.6 " |
| OS Version | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating System | Android |
Camera | |
| Camera Resolution | 5.0 MP |
| Video Resolution (max) | 720p (HD Ready) |
| Camera Resolution (front) | 2.0 MP |
| No. of Back Cameras | 1 |
| Telephoto Camera | No |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Ultra-Wide Angle Camera | No |
Features | |
| Fingerprint Reader | No |
| Water Resistant | No |
| Keyboard Included | No |
| Facial Recognition | No |
Connections | |
| Connections | 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | No |
Storage | |
| Storage Capacity | 8 GB |
Memory | |
| RAM | 1.5 GB |
Display | |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280x800 |
| Active Digitizer (Stylus pen) | No |
| Screen Type | LCD |
Wireless | |
| Miracast (Screen Mirroring) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WiDi | No |
| NFC | No |
| Wi-Fi Direct | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Mobile Networks | No |
Processor | |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Cores | Quad Core |
Power Source | |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
Measures | |
| Depth | 8.5 mm |
| Width | 149.5 mm |
| Weight | 495.0 g |
| Height | 241.9 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-09-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .