• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Lip Balms

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Skincare
  • Lip Care
  • Lip Balms
  • Lip Masks
  • Lip Scrubs
Product Properties
Sustainability Information

1000+ products

Show as table
Lip Balms Laneige Lip Glowy Balm Berry 10g
Laneige Lip Glowy Balm Berry 10g
Lip balm, Softening, Moisturising, Nourishing, Paraben Free, Shea Butter
£9.83
9+ stores
Lip Balms medicube PDRN Pink Collagen Volume Multi Balm 10g
medicube PDRN Pink Collagen Volume Multi Balm 10g
Lip balm
£17.18
2 stores
Lip Balms Laneige Lip Glowy Balm Acai Mango Smoothie 10G
Laneige Lip Glowy Balm Acai Mango Smoothie 10G
Lip balm, Glow, Moisturising, Paraben Free, Non-Comedogenic, Scented, Vitamin C, Shea Butter
£10.90
9+ stores
Lip Balms Elizabeth Arden Eight Hour Cream Nourishing Lip Balm SPF20 PA++ 15ml
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Nourishing Lip Balm SPF20 PA++ 15ml
Lip balm, Moisturising, Glow, Softening, Repairing, Cooling, Calming, Nourishing, Smoothing, Firming, UVB Protection, SPF, UVA Protection, Squalane, Shea Butter, Hyaluronic Acid, Vitamins
£11.30
£753.33/L
9+ stores
Lip Balms Maybelline Lifter Glaze Lip Balm Pink Drip
-10%
Maybelline Lifter Glaze Lip Balm Pink Drip
Lip balm, Moisturising, Softening, Nourishing, Smoothing, Tinted, Coconut Oil, Jojoba Oil, Shea Butter, Hyaluronic Acid
£4.23
£4.70
9+ stores
Lip Balms Vaseline Lip Therapy Cocoa Butter 20g
Vaseline Lip Therapy Cocoa Butter 20g
Lip balm, Softening, Moisturising, Calming, Antioxidants, Vitamin E
£1.09
9+ stores
Lip Balms SunSense Moisturising Lip Balm Spf 50
SunSense Moisturising Lip Balm Spf 50
Lip balm, UVB Protection, UVA Protection, SPF
£4.89
2 stores
Lip Balms Eucerin Acute Lip Balm 10ml
Eucerin Acute Lip Balm 10ml
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Calming, Softening, Regenerating, Repairing, Smoothing, Dermatologically Tested, Antioxidants, Vitamin B
£6
£600.00/L
9+ stores
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Intensive Lip Repair Balm 12ml
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Intensive Lip Repair Balm 12ml
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Calming, Softening, Regenerating, Repairing, Scented, Dermatologically Tested, Salicylic Acid, Vitamin A, Vitamin E, Shea Butter
£13.55
£1,129.17/L
9+ stores
La Roche-Posay Cicaplast Lips 7.5ml
La Roche-Posay Cicaplast Lips 7.5ml
Lip balm, 1pcs, Nourishing, Moisturising, Calming, Regenerating, Repairing, Paraben Free, Non-Comedogenic, Dermatologically Tested, Vitamin B, Shea Butter, Antioxidants
£6.60
£880.00/L
9+ stores
The Inkey List Tripeptide Plumping Lip Balm Clear 10ml
The Inkey List Tripeptide Plumping Lip Balm Clear 10ml
Lip balm,Travel Size, Moisturising, Smoothing, Repairing, Dermatologically Tested, Gluten Free, Hyaluronic Acid, Peptides, Squalane
£5.95
£595.00/L
8 stores
Summer Fridays Lip Butter Balm Pink Sugar 15g
Summer Fridays Lip Butter Balm Pink Sugar 15g
Lip balm, 1pcs, Smoothing, Calming, Softening, Nourishing, Moisturising, Scented, Paraben Free, Gluten Free, Shea Butter, Vitamins
£22
£1,552.06/kg
4 stores
La Mer The Lip Balm 9g
La Mer The Lip Balm 9g
Lip balm, Anti-Age, Anti-Pollution, Moisturising, Cooling, Smoothing, Calming, Softening, Regenerating, Repairing, Paraben Free, Flavoured, Aloe Vera
£23.99
9+ stores
Clinique Moisture Surge Lip Hydro-Plump Treatment 10ml
-11%
Clinique Moisture Surge Lip Hydro-Plump Treatment 10ml
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Softening, Smoothing, Dermatologically Tested, Ceramides, Shea Butter
£12
£1,200.00/L
9+ stores
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Lip Protectant Stick Sheer Tint SPF15 #01 Honey
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Lip Protectant Stick Sheer Tint SPF15 #01 Honey
Lip balm, 1pcs, Smoothing
£10.75
9+ stores
Laneige Lip Glowy Balm Sweet Candy 10g
Laneige Lip Glowy Balm Sweet Candy 10g
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Glow, Softening, Smoothing, Paraben Free, Shea Butter
£9.83
9+ stores
Clinique Chubby Stick Moisturizing Lip Balm - Purple
Clinique Chubby Stick Moisturizing Lip Balm - Purple
Lip balm, Shea Butter
£15.92
9+ stores
Rimmel Oh My Gloss Butter Me Up Lip Butter Balm - 001 Latte Delight
Rimmel Oh My Gloss Butter Me Up Lip Butter Balm - 001 Latte Delight
Lip balm
£4.60
9+ stores
Allies of Skin Peptide & Ceramide Repair Lip Balm 3.8ml
Allies of Skin Peptide & Ceramide Repair Lip Balm 3.8ml
Lip balm, Moisturising, Softening, Repairing, Smoothing, Nourishing, Firming, Paraben Free, Alcohol Free, Non-Comedogenic, Gluten Free, Dermatologically Tested, Vitamin C, Vitamin E, Shea Butter, Antioxidants, Ceramides, Peptides
£16.74
£4,405.26/L
9+ stores
Mario Badescu Lip Balm Rose 10g
Mario Badescu Lip Balm Rose 10g
Lip balm, Softening, Regenerating, Smoothing, Moisturising, Nourishing, Scented, Shea Butter
£3.80
9+ stores
Weleda Skin Food Lip Balm 8ml
-24%
Weleda Skin Food Lip Balm 8ml
Lip balm, Softening, Nourishing, Repairing, Smoothing, Moisturising, Anti-Pollution, Calming, Paraben Free, Gluten Free
£3.30
£412.50/L
9+ stores
Vaseline Aloe Fresh Lip Therapy 20g
Vaseline Aloe Fresh Lip Therapy 20g
Lip balm,Travel Size, Moisturising, Calming, Scented, Dermatologically Tested, Aloe Vera
£1.09
9+ stores
The Ordinary Squalane + Amino Acids Lip Balm 15ml
The Ordinary Squalane + Amino Acids Lip Balm 15ml
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Paraben Free, Alcohol Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Squalane
£7.81
£520.67/L
9+ stores
Summer Fridays Lip Butter Balm Toasted Marshmallow
Summer Fridays Lip Butter Balm Toasted Marshmallow
Lip balm, 1pcs
£23
2 stores
Clarins Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm 15ml
Clarins Hydra-Essentiel Moisture Replenishing Lip Balm 15ml
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Glow, Softening, Smoothing, Ceramides, Shea Butter, Hyaluronic Acid, Peptides
£13
£866.67/L
9+ stores
Laneige Lip Glowy Balm Mango
Laneige Lip Glowy Balm Mango
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Paraben Free, Tinted, Shea Butter
£9.80
9+ stores
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Lip Protectant Stick Sheer Tint Sunscreen #05 Berry SPF15
Elizabeth Arden Eight Hour Cream Lip Protectant Stick Sheer Tint Sunscreen #05 Berry SPF15
Lip balm, 1pcs, Softening, Moisturising, Smoothing, Tinted, UVB Protection, SPF, UVA Protection, Vitamins
£11
9+ stores
Byredo Tinted Lip Balm Rosa 2.3g
Byredo Tinted Lip Balm Rosa 2.3g
Lip balm, Smoothing, Nourishing, Moisturising, Tinted, Shea Butter
£24.17
9+ stores
Nuxe Moisturizing Rose Lip Balm Very Rose 15g 125ml
Nuxe Moisturizing Rose Lip Balm Very Rose 15g 125ml
Lip balm, Calming, Glow, Softening, Anti-Pollution, Smoothing, Moisturising, Nourishing, Scented, Dermatologically Tested, Shea Butter
£7.38
£59.04/L
9+ stores
Vaseline Lip Therapy Rosy 20g
Vaseline Lip Therapy Rosy 20g
Lip balm, Glow, Softening, Moisturising, Calming, Paraben Free, Tinted, Scented
£0.99
£49.89/kg
9+ stores
Nuxe Rêve de Miel Ultra Nourishing Lip Balm 15g
-14%
Nuxe Rêve de Miel Ultra Nourishing Lip Balm 15g
Lip balm, Nourishing, Calming, Softening, Repairing, Moisturising, Scented, Shea Butter
£6.57
£7.60
9+ stores
Vaseline Lip Therapy Original 20g
Vaseline Lip Therapy Original 20g
Lip balm, Nourishing, Calming, Softening, Moisturising, Scented, Shea Butter
£1.09
9+ stores
Hello Sunday The One Your Lips Cherry Glaze 15ml 15ml
-38%
Hello Sunday The One Your Lips Cherry Glaze 15ml 15ml
Lip balm, 1pcs, Moisturising, SPF, Squalane, Shea Butter
£5.49
£366.00/L
9+ stores
Rimmel Butter Me Up Lip Balm 000 Vanilla Frost
Trending
Rimmel Butter Me Up Lip Balm 000 Vanilla Frost
Lip balm
£5.22
9+ stores
Dr.Melaxin Cemenrete Calcium Volume Multi Balm 9g
Dr.Melaxin Cemenrete Calcium Volume Multi Balm 9g
Lip balm, 1pcs, Anti-Age, Firming, Moisturising, Hyaluronic Acid, Collagen, Vitamin C
£14.99
9 stores
Caudalie Tinted Lip Conditioner 4.5g Raspberry
Trending
Caudalie Tinted Lip Conditioner 4.5g Raspberry
Lip balm, Moisturising, Shea Butter, Vitamin E
£7.75
9+ stores
Weleda Skin Food Lip Stick Vegan 4.8g
-20%
Weleda Skin Food Lip Stick Vegan 4.8g
Lip balm
£3.96
£4.95
9+ stores
Laneige Lip Glowy Balm Vanilla 10g
Laneige Lip Glowy Balm Vanilla 10g
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Mineral Oil Free, Scented, Tinted, Paraben Free, Gluten Free, Shea Butter
£13.99
9 stores
Laneige Lip Glowy Balm Blueberry 10g
-18%
Laneige Lip Glowy Balm Blueberry 10g
Lip balm, Moisturising, Smoothing, Softening, Nourishing, Scented, Paraben Free, Mineral Oil Free, Gluten Free, Tinted, Shea Butter, Antioxidants
£12.25
£14.88
9+ stores
Bioderma Lip Balm 4g
Bioderma Lip Balm 4g
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Calming, Softening, Regenerating, Dermatologically Tested, Paraben Free, Flavoured, Non-Comedogenic, Shea Butter, Vitamin E
£4.10
9+ stores
Caudalie Vinotherapist Lip Conditioner 4.5g
Trending
Caudalie Vinotherapist Lip Conditioner 4.5g
Lip balm, Moisturising, Calming, Regenerating, Repairing, Nourishing, Dermatologically Tested, Scented, Mineral Oil Free, Shea Butter, Antioxidants
£5.10
9+ stores
Carmex Classic Lip Balm Original 10g
Carmex Classic Lip Balm Original 10g
Lip balm, Nourishing, Cooling, Softening, Moisturising, Calming, Salicylic Acid
£2.25
9+ stores
Neostrata Lip Wrinkle Repair 10g
Neostrata Lip Wrinkle Repair 10g
Lip balm, Smoothing, Moisturising, Repairing, Anti-Age, Peptides
£14.94
4 stores
Burt's Bees Overnight Intensive Lip Treatment 7.08g
Burt's Bees Overnight Intensive Lip Treatment 7.08g
Lip balm, Softening, Anti-Age, Anti-Pollution, Repairing, Smoothing, Moisturising, Paraben Free, Vitamin E, Vitamins, Ceramides
£6.93
8 stores
Sisley Paris Phyto Lip Balm Cloud 3g
Sisley Paris Phyto Lip Balm Cloud 3g
Lip balm, Nourishing, Moisturising, Calming, Smoothing, Shea Butter, Vitamin E, Jojoba Oil
£34.50
9+ stores
Nivea Hydro Care Lip Balm SPF15, 4.8g
Nivea Hydro Care Lip Balm SPF15, 4.8g
Lip balm, 1pcs, SPF
£1.99
9 stores
Burt's Bees Moisturizing Lip Balm with Pomegranate 4.25g
Burt's Bees Moisturizing Lip Balm with Pomegranate 4.25g
Lip balm, Glow, Softening, Moisturising, Calming, Nourishing, Scented, Paraben Free, Antioxidants, Vitamins
£3.06
9+ stores
Bondi Sands Lip Balm Tropical Mango SPF50+ 10g
Bondi Sands Lip Balm Tropical Mango SPF50+ 10g
Lip balm, Calming, Softening, Moisturising, Anti-Pollution, Nourishing, SPF, Antioxidants, Shea Butter, Vitamins, Vitamin E
£3.74
9+ stores

Three tips for buying lip balm

Lips have thin skin that’s exposed to weather, wind, and saliva all day long – make sure to protect them from the sun. There is a wide range of lip balms that contain SPF 10-15, which provides an easy way to reduce your lips' exposure to the sun’s rays. As with normal sunscreens, you of course need to top up the cover at regular intervals to keep the level of protection equal to what is promised on the packaging.

Do you feel that lip balm never hydrates your lips as much as you hoped with it would? Try applying a lip mask. A lip mask often resembles a lip balm, but is thicker and richer. It contains more oils and is usually applied before going to bed, so it can remain on your lips overnight. Lip masks can usually be used as a regular lip balm, too, if you like this thicker and richer texture.

Do you like to apply lip balm with your fingers, or does the mess drive you crazy? Remember to choose the packaging according to your preferences.

  • Sticks: Lip balm as a stick is the most classic option, and is often referred to as chap-stick. These are practical to carry in your trouser pocket or jacket, and don't smudge when applied (but don't forget it in your pocket when it’s time to wash your clothes).

  • Tube: Lip balm in a tube is creamier. Often it has some type of applicator. If it doesn't have an applicator, you have to press out a little on your finger and apply. If you don't like mess, make sure you buy one with an applicator.

  • Jar: Even though many jars of lip balm come with a small spatula for application, you will still end up putting your finger in the jar. If you want a guaranteed mess-free product, you should skip lip balm in a jar.

Tried everything, but still have sore and dry lips? NHS has gathered some tips for you how to prevent dry lips.

You’ve viewed 48 out of 4769 products

1

3

...

52

...

100
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

Inspiration

Mother's Day gifts your mother really wants

Mother's Day gifts your mother really wants

By Klarna
Best makeup products with SPF

Best makeup products with SPF

By Klarna
Christmas gifts for the entire family - under £50

Christmas gifts for the entire family - under £50

By Klarna
Quiz: Which Self-Care Type are you?

Quiz: Which Self-Care Type are you?

By Klarna
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.