Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

High performance, superior camera quality and a large display–meet the iPhone 15 Pro Max. Equipped with a massive 1TB storage capacity.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Apple iPhone 15 Pro Max, 1TB Natural Titanium is £710.80. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Launched in 2023, the Apple iPhone 15 Pro Max is equipped with a high-performance hexa-core processor. It comes with a 12MP front camera and 48MP triple back cameras. The large 6.7" OLED display brings a cinematic experience to your games and films. Built from light and more scratch-resistant titanium, this phone is designed to last. The water-resistant casing makes it ideal for daily use.
The Apple iPhone 15 Pro Max 1TB features a large 6.7-inch OLED display, 1290x2796 resolution and impressive colour reproduction. It's powered by the Apple A17 Pro system chip and a hexa-core GHz processor, ensuring a lag-free app experience. With 48MP triple back cameras, it's the perfect phone for those who love photography. The front camera is designed for flawless selfies and group photos, and the 60fps and 4K video recording capabilities add to its appeal.
Today's lowest price for the Apple iPhone 15 Pro Max 1TB is £711. Shipping options can vary between retailers.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Apple iPhone 15 Pro Max, 1TB Natural Titanium |
| Brand | Apple |
Series | |
| Series | Apple iPhone 15 |
Product Properties | |
| Colour | Beige |
| Manufacturer Colour | Natural Titanium |
| Screen Size | 6.7 " |
| IP-Class | IP68 |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Titanium, Glass |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | iOS |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| 5G Frequency | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR Value | 1.11 W/kg |
| SIM Card | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Yes |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | Yes |
| Video Resolution (max) | 4K |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 48.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 240fps |
| Camera Resolution (front) | 12.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C |
| Memory Card Reader | No |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | Stereo Speakers |
| Water Resistant | Yes |
| Built-In Sensors | Barometer, Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader, Face Scanner |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | OLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 1290x2796 |
| Pixel Density (PPI) | 460 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 1TB |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth Version | 5.3 |
Processor | |
| Processor Cores | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A17 Pro |
| Processor Speed | 3.78 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 4441 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging Standard | QI |
| Wireless Charging | Yes |
Measures | |
| Weight | 221.0 g |
| Height | 159.9 mm |
| Width | 76.7 mm |
| Depth | 8.3 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .