Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

128 GB internal storage isn't the largest on the market but should do fine for most people. This phone from Xiaomi smartphone has a large 6.5-inch touchscreen.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Xiaomi Redmi Note 11 4GB RAM 128GB is £144.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Xiaomi Xiaomi Redmi Note 11 128GB was launched in 2021 and is equipped with three rear cameras (up to 50 Mp), one 8 MP front camera and a powerful octa core processor. With a 6.5-inch LCD display and a 1080x2400 pixel screen resolution this is a phone that delivers as advertised
Xiaomi Redmi Note 11 128GB has a clear touchscreen which makes the phone easy to use. This phone runs on a 2,4 GHz octa core processor. With this hardware, your apps will load without any lag.
The phone is also shock resistant to handle a knock or two. With 128 GB of internal storage, there's some space to store your vacation photos, documents and apps. In this day and age, headphone jacks are becoming increasingly rare. But this phone does have one, so just plug in your headphones and listen away.
Today the lowest price on Xiaomi Redmi Note 11 128GB is £145. For that price, you get a phone with a generous display. A phone which also has an octa core processor and a generous 128 GB internal storage. This model is one of the most popular phones right now and has a review average of 4.6 out of 5.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Xiaomi Redmi Note 11 4GB RAM 128GB |
| Brand | Xiaomi |
Product Properties | |
| Colour | Blue, Grey |
| Screen Size | 6.5 " |
| Senior Phone | No |
| Material (body) | Glass |
| Release Year | 2021 |
| Android Version | Android 11 |
| Operating System | Android |
Communication | |
| 4G | Yes |
| Hybrid Dual SIM Slot | No |
| GPS | Yes |
| SIM Card | Nano-SIM |
| 5G | No |
| Dual SIM Card Slots | Yes |
Camera | |
| No. of Front Cameras | 1 |
| No. of Back Cameras | 3 |
| Optical Image Stabilization (OIS) | No |
| Video Resolution (max) | 1080p |
| Built-In Camera | Yes |
| Camera Resolution | 50.0 MP |
| Frames Per Second (max) | 30fps |
| Camera Resolution (front) | 8.0 MP |
| Flash/Light | Yes |
| Front Camera | Yes |
Features | |
| Foldable | No |
| Shock Resistant | No |
| Features | IR, Stereo Speakers |
| Water Resistant | No |
| Built-In Sensors | Proximity Scanner, Gyroscope/Accelerometer, Fingerprint Reader |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-C, 3.5 mm Jack |
| Memory Card Reader | Yes |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Secondary Screen | No |
| Screen Type | LCD |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Screen Resolution | 1080x2400 |
| Pixel Density (PPI) | 405 |
Storage | |
| Internal Memory Size | 128GB |
| Type of Memory Card | microSD |
Memory | |
| RAM | 4 GB |
Wireless | |
| NFC | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Version | 5.1 |
Processor | |
| Processor Cores | Octa Core |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
Power Source | |
| Exchangeable Battery | No |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | No |
Measures | |
| Weight | 179.0 g |
| Height | 159.9 mm |
| Width | 73.9 mm |
| Depth | 8.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-02-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .