Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Using a computer without having a mouse is a difficult task. If you're looking for a mouse for your child, this one could work very well.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ACT AC5125 Wireless Mouse is £16.55. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
We think it's fair to say that a computer mouse is a pretty essential part of any computer setup. If you use a laptop there is probably a touchpad you could use instead, but the accuracy and ease of use you get with a mouse are unrivalled.
While some computer mice may come off as bulky and difficult to use if you're a child or have smaller hands, this one is of a more manageable size.
This is a conventional type of mouse, which works well for most tasks. You could also, technically, use it for gaming, but if you tend to spend a lot of time gaming, them you might want to consider to get a mouse specifically for gaming.
The price of this model is below average for the category, so if it has the features you're looking for it could be a great purchase. ACT Wireless Mouse Black With USB has a lowest price of £17, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | ACT AC5125 Wireless Mouse |
| Brand | ACT |
| Type | Standard Mice |
Features | |
| Wireless | Yes, No |
Measures | |
| Weight | 130.0 g |
| Width | 130.0 mm |
| Height | 51.0 mm |
| Length | 175.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Colour | Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | No |
| No. of Buttons | 4 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Universal, Right Hand |
| DPI | 1600 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB, Radio (RF) |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .