Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This conventional type of mouse can be used for various tasks. Children, or adults with smaller hands, might find that this mouse works well for them.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for A4Tech Bloody A90 is £53.09. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
It might be pretty self-explaining why you would need a mouse for your computer, but to know which one to buy is not so easy, given the huge selection of products on the market today. Maybe this one is the thing for you?
While wireless computer mice are becoming more and more common, there is always the issue of making sure that the mouse is charged (or that you have fresh batteries at home). This is, of course, something you'll never have to think about if you use a wired mouse.
You get more than the conventional amount of buttons on this particular model of mouse, since it's equipped with as many as eight buttons.
In the category of amplifiers and receivers this is currently one of the very most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £53. This model has a high review average of 4.07 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | A4Tech Bloody A90 |
| Brand | A4Tech |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 144.0 g |
| Width | 68.0 mm |
| Height | 44.0 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 126.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-05-30 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 23 G |
| Colour | Black, Red |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 8 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 4000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Release Year | 2017 |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .