Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Wired computer mice might seem archaic, but they're incredibly easy to use. If you're looking for a mouse for your child, this one could work very well.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Roccat Kone AIMO Remastered Mouse is £132.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
There is just no way that you could omit a mouse from your gaming computer build. Maybe this one is not exactly what you were looking for, but it might be something to consider.
If you're looking for a model that has side buttons in addition to the regular buttons, then this computer mouse might be something for you to consider.
There are plenty of wireless computer mice to choose from these days, but if you happen to have a stationary computer, or just never move your laptop from your desk, there's really no issue with using a wired mouse instead.
Right now the lowest price on this product is £132, but make sure to compare different retailers to find the very best deal for you. This model has a high review average of 4.66 out of 5 and all its features make it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Roccat Kone AIMO Remastered Mouse |
| Brand | Roccat |
| Type | Gaming Mice |
Features | |
| Wireless | No |
Measures | |
| Weight | 130.0 g |
| Width | 85.0 mm |
| Height | 40.0 mm |
| Cable Length | 1.8 m |
| Length | 125.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-09 |
Product Properties | |
|---|---|
| Side Buttons | Yes |
| Acceleration | 50 G |
| Suitable for Left-Handers | No |
| Colour | White, Black |
| DPI Button | Yes |
| Backlight | RGB (multicoloured) |
| No. of Buttons | 12 pcs |
| For Kids/Smaller Hands | No |
| Polling Rate | 1000Hz/1ms |
| Left or Right Hand | Right Hand |
| DPI | 16000 dpi |
| PTFE Mouse Feet | No |
| Vertical | No |
| Connection | USB |
| Sensor | Optical |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .