Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP DeskJet 2710e, so the data shown are historical prices.
Looking for a printer for your home office? Then this one might be just the thing since it's probably got all the features you'd need from a printer
While printing text documents in black and white should cover most people's everyday needs, this printer lets you print in colour as well.
This is a more compact printer, and because of that, it can hold quite a few sheets of paper (60 pieces). This, however, could be fully adequate if you print rarely.
This printer currently has a lowest price of £, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP DeskJet 2710e |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Loudness | 48 dB |
| Processor Speed | 180 MHz |
| Functions | Scan, Copy |
| Colour on Printer | White |
| Print Formats | Letter, A6, DL, B5, A4, Legal |
| Connectivity | Bluetooth, AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | No |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 60 pcs |
| Print Type | Inkjet |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | No |
Communication | |
| PictBridge | No |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Printing | |
|---|---|
| Max Copy Resolution | 300 x 300 dpi |
| Print Speed (Mono) | 20.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Speed (Colour) | 16.0 ppm |
| Max Print Resolution | 1200 x 1200 dpi |
Display | |
| Touchscreen | No |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 2.5 W |
| Power Consumption (Standby) | 1.1 W |
Measures | |
| Depth | 30.4 cm |
| Height | 15.4 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Width | 42.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-07-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .