Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling HP OfficeJet 6950, so the data shown are historical prices.
Our world is becoming increasingly digitised, but chances are that you still need to do some printing from time to time. In that case, a printer of your own could very much come in handy for you.
While printing text documents in black and white should cover most people's everyday needs, this printer lets you print in colour as well.
AirPrint is Apple's own system for wireless printing, and this particular printer has built-in support for it, so users of Apple products could benefit a lot from that.
This printer currently has a lowest price of £, which is below average for the category, which makes this printer a great purchase. This might be just the thing that your home office setup needs!
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP OfficeJet 6950 |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Portable Printer | No |
| Scan Type | Flatbed |
| Processor Speed | 233 MHz |
| Functions | Scan, Copy, Fax |
| Print Formats | C5, Letter, C6, A6, B5, A5, A4 |
| Connectivity | Ethernet, AirPrint, Wi-Fi, USB |
| Duplex Printing | Yes (Automatic) |
| Colour Printer | Yes |
| Standard Paper Capacity | 225 pcs |
| Print Type | Inkjet |
| Scan Formats | A4 |
| Automatic Document Feeder (ADF) | Yes |
Communication | |
| PictBridge | No |
Printing | |
|---|---|
| Print Speed (Mono) | 16.0 ppm |
| Max Scan Resolution | 1200 x 1200 dpi |
| Print Speed (Colour) | 24.0 ppm |
| Max Print Resolution | 4800 x 1200 dpi |
Connections | |
| Memory Card Reader | No |
Display | |
| Touchscreen | Yes |
| Display | Yes |
Storage | |
| Built-In Hard Drive | No |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | Energy Star, EPEAT |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 22.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.29 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-09-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .