Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Stiga offers this lawn mower that cuts at a maximum width of 40 cm, which makes it suitable if you have a smaller lawn.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Stiga SCM 240 R Hand Powered Mower is £90.83. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Keep you lawn well-trimmed with this lawn mower from Stiga. It doesn't have a collection box, but the grass can be used as natural fertilization.
The lawn mower comes equipped without a collector for the cut grass. However, the grass can be used as a natural fertilizer. Hand-operated lawn mowers are a great and environmentally friendly alternative because they are not motor-driven.
The minimum cutting height is 25 millimetres. This lawn mower has a cutting width of up to 40 cm, which is suitable for smaller areas.
Currently, the lowest price on this product is £91, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you It has a high average rating of 4.1 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Stiga SCM 240 R Hand Powered Mower |
| Brand | Stiga |
| Type | Hand Powered Mowers |
Measures | |
| Height | 76.0 cm |
| Weight | 11.9 kg |
| Width | 58.0 cm |
| Depth | 115.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-06-10 |
Product Properties | |
|---|---|
| Cutting Height (max) | 60.0 mm |
| Cutting Technology | Cylinder Mower |
| Number of Height Positions | 3 |
| Cutting Width (max) | 40.0 cm |
| Features | Adjustable Handle Height |
| Mulching | Without |
| Cutting Height (min) | 25.0 mm |
| Cutting Width (min) | 40.0 cm |
| Grass Collection Box | Without |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .