Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The input power in this power saw is 1,200 watts. The saw has a voltage of 230 volts and has a somewhat modest weight of 2.6 kg.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Einhell TE-CS 165 is £105.20. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
If you're building a porch and need an efficient saw, then a circular saw is a good choice. The power input of this saw is 1,200 watts and it has a fully adequate performance for most tasks. This saw has a voltage of 230 volts and 165 mm is the diameter of the blade.
Einhell brings you this mains-powered saw which gives a power input of 1,200 watts. A saw that is mains-powered is a good choice from an environmental standpoint. They have a minimal impact on the environment and produce no emissions. You also never have to wait for any batteries to charge.
All in all, Einhell TE-CS 165 is a machine with great features. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £105. This model has a great average review score of 4.8 out of 5 and all its features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell TE-CS 165 |
| Brand | Einhell |
| Type | Circular Saws |
Product Properties | |
| Power Output | 1200 W |
| No Load Speed | 5500 rpm |
| Power Input | 1200 W |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
| Blade Bore | 16.0 mm |
| Bevel Capacity | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-12-10 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | AC Mains |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Length | 335.0 mm |
| Height | 248.0 mm |
| Cable Length | 1.5 m |
| Weight | 3.8 kg |
| Width | 248.0 mm |
| Blade Diameter | 165.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .