Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The saw is cordless, so make sure to charge it. It has a voltage of 18 volts and weighs 1.4 kg, so it's not that heavy to carry around.
Lowest price for Festool ISC 240 EB-Basic Solo is £403.24. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A circular saw is perfect for cutting boards or joists. This saw has a voltage of 18 volts and the low weight of just 1.4 kg makes it easy to handle. Just make sure it's the right type of saw for the particular project you are undertaking.
Festool ISC 240 EB is a battery-powered circular saw which weighs 1.4 kg. Battery-powered saws become more popular for every year that passes. No cord to worry about and if the battery is strong enough you get some impressive performance.
As you can see, Festool ISC 240 EB is a model with many useful features. Currently the lowest price on this product is £403, as you can see here on PriceRunner, but make sure to compare different merchants to find the very best deal for you. The price is above average for the category, which combined with all its features makes this power saw a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Festool ISC 240 EB-Basic Solo |
| Brand | Festool |
Product Properties | |
| Stroke Length | 26.0 mm |
Features | |
| Dust bag | No |
| Included Accessories | Saw Blade |
Measures | |
| Weight | 1.4 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-20 |
Power Source | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4.0 Ah |
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Voltage | 18.0 V |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .