Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The fact that this mitre saw is battery-powered makes it very easy to bring with you. It should get the job done in most, if not all, cases and weighs in at 7.8 kg, so it should wo
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Einhell TE-MS 18/210 Li Solo is £109.49. This is currently the cheapest offer among 17 stores.
Instead of making angled cuts by freehand, use a mitre saw instead. The saw is equipped with a dust bag to efficiently collect the dust that accumulates while you're working. There are some tasks that most types of power saws could do well enough, but it's never wrong to make sure you have the right tool for the job.
Einhell TE-MS 18/210 Li-Solo is a battery-powered mitre saw with a weight of 7.8 kilograms. This model runs on batteries, which is becoming more and more popular. Nowadays there are battery-powered models that are as powerful as mains-powered ones.
All in all, Einhell TE-MS 18/210 Li-Solo is a tool with great features. If you compare prices on this product on Pricerunner you'll see that the current lowest price is £109. If we compare the average price on all power saws, then this model has a below-average price, which might suit you if you're on a tight budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Einhell TE-MS 18/210 Li Solo |
| Brand | Einhell |
| Type | Mitre Saws |
Product Properties | |
| No Load Speed | 3000 rpm |
Features | |
| Dust bag | Yes |
| Included Accessories | Saw Blade, Wrench |
| Blade Bore | 30.0 mm |
| Bevel Capacity | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-14 |
Power Source | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Technology | Li-Ion |
| No. of Batteries | 0 pcs |
| Number of Batteries & Capacity | Solo |
Measures | |
| Length | 529.0 mm |
| Height | 311.0 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Width | 422.0 mm |
| Blade Diameter | 210.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .