Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This frying pan makes it a lot easier for you to come off as a master chef. You can use this frying pan on several heat sources, including a gas hob. It is also PTFE-free.
Lowest price for Blue Diamond Blue Diamond 30.48 cm is £26.67. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you need to replace your frying pan? Or just planning to expand your selection of cookware? Regardless of the reason, this might be the thing that adds that little extra to your dinner.
The surface coating on this frying pan is made from non-stick. Not all modern cookware is dishwasher safe, but handily enough for you, this one is.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £27, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Blue Diamond Blue Diamond 30.48 cm |
| Brand | Blue Diamond |
| Type | Frying Pans |
Measures | |
| Length | 50.394 cm |
| Diameter | 30.48 cm |
| Weight | 0.98 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-04-27 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Metal Utensil Safe, PTFE Free, Hanging Loop, Dishwasher Safe |
| Shape | Round |
| Handle Type | Handle |
| Edge Height | 7.899 cm |
| Body Material | Aluminium |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Gas , Electric Cast Iron Top, Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Non-stick |
| Colour | Blue |
| Handle Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .