Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This sauce pan could bring your cooking to the next level. It is made of aluminium, stainless steel and ceramic.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Demeyere Apollo 2.2 L 18 cm, so the data shown are historical prices.
Do you need to replace your sauce pan? Or just planning to expand your selection of cookware? Regardless of the reason, this might be the thing that adds that little extra to your dinner.
While they are primarily intended for making sauces, the convenient format of a sauce pan makes it useful for other things as well. The handle is fitted with a hanging loop, so you can hang it on the wall or from the ceiling instead of putting it in a drawer.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Product | |
|---|---|
| Product name | Demeyere Apollo 2.2 L 18 cm |
| Brand | Demeyere |
| Type | Other Sauce Pans |
Measures | |
| Diameter | 18.0 cm |
| Weight | 0.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2016-08-16 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Oven Safe |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Handle |
| Edge Height | 10.1 cm |
| Body Material | Stainless Steel |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Volume | 2.2 L |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .