Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You could thing that frying pan is a very handy piece of cookware. It's made of durable aluminium.
Lowest price for Valira Aire Induction 24 cm is £44.48. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This frying pan could be a great gift for your kid when they're moving to their own place, or for your friend who's really into cooking. They might like it so much you decide to get one for yourself!
This particular frying pan has a non-stick surface coating. It is greatly convenient that this frying pan will work on any type of stove.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £44.
Product | |
|---|---|
| Product name | Valira Aire Induction 24 cm |
| Brand | Valira |
| Type | Frying Pans |
Measures | |
| Width | 46.0 cm |
| Diameter | 24.0 cm |
| Weight | 1.98 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-16 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Heat Resistant Handle, Ergonomic Handle, Oven Safe |
| Colour | Black |
| Shape | Round |
| Handle Material | Stainless Steel |
| Handle Type | Handle |
| Edge Height | 9.0 cm |
| Body Material | Aluminium |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Non-stick |
| Temperature (max) | 600.0 °C |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .