Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You could thing that frying pan is a very handy piece of cookware. It is made of aluminium, ceramic and stainless steel. Storage is simplified by a practical hanging loop.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Tefal Daily Cook 24 cm, so the data shown are historical prices.
This frying pan might be just the thing you need to pull off that perfect dinner party. And even if you don't have guests over that often, it's never a bad thing to have a good selection of cookware at home.
As far as the material choice goes, this frying pan is mostly made from stainless steel. This frying pan only comes in one colour, silver, which might be convenient if you can't be bothered to choose a colour.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Tefal Daily Cook 24 cm |
| Brand | Tefal |
| Type | Frying Pans |
Measures | |
| Length | 43.5 cm |
| Diameter | 24.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Features | Hanging Loop, Thermo-spot, Heat Resistant Handle, Dishwasher Safe, Ergonomic Handle, Oven Safe |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
| Handle Type | Handle |
| Edge Height | 7.8 cm |
| Body Material | Stainless Steel |
| With Lid | No |
| Cooktop Compatibility | Electric Cast Iron Top, Induction, Gas , Electric Smooth Top |
| Surface Coating | Non-stick, Titanium |
| Temperature (max) | 180.0 °C |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .