Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This light bulb has a D energy rating. The brightness of a light bulb is measured in lumen, which in this case is 1,400 lumen.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Osram Haloline SST Halogen Lamp 80W R7s is £6.08. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Product | |
|---|---|
| Product name | Osram Haloline SST Halogen Lamp 80W R7s |
| Brand | Osram |
| Type | Halogen Lamps |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Height | 75.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-07-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Temperature (K) | 2700 |
| Colour Rendering Index (CRI) | 100 |
| Socket | R7s |
| Life | 2000 h |
| Energy Class | G, D, A |
| Colour/Finish | Warm White |
| Power | 80.0 W |
| Lumens | 1400.0 |
| Properties | Dimmerable |
| Shape | Tube |
| Light Bulbs Included | 1 pack |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .