Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This integrated model from Neff is built into a kitchen cabinet and will have the same front panel as your kitchen doors. It has a great energy class rating of C, which means it's
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Neff N 50 S155ECX07G is £579.00. This is currently the cheapest offer among 12 stores.
Time to change the old dishwasher? If yes, Neff N 50 S155ECX07G is a great choice. With a high energy rating, the footprint on both the environment and your finances is reduced.
A dishwasher like this has a front panel which matches the rest of the kitchen and it is easily built into a cabinet. This means that it fits in very nicely with the rest of the kitchen's interior. It has a width of 60 cm, which is the standard size for a dishwasher. It's a great choice if you have plenty of space in your kitchen.
The price is above average for the category, which in combination with its features makes this dishwasher a premium product. If you compare the price of this dishwasher on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £579.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Neff N 50 S155ECX07G |
| Brand | Neff |
Type | |
| Placement | Fully Integrated |
Product Properties | |
| Drying Performance | A |
| Noise Level Class | B |
| Energy Class | C |
| Noise Level | 40 dB |
| Cord Length | 175.0 cm |
| No. of Programs | 6 |
Features | |
| Drying System Type | ExtraDry, Heat Exchanger, AutoOpen Drying |
| Placement of Cutlery | Cutlery Basket |
| Place Settings | 14 pcs |
| Eco-Programme Duration | 3.2 h |
| Features | Auto Adjust of Dishdetergent, Drying System Type, Electronic Rinse Aid Indicator, Hidden Control Panel, Height Adjustable Trays, Wifi, TimeLight, Electronic Salt Indicator, Display, Info Light on Floor, Smartphone App Control, Height Adjustable Feets, Delayed Start, Intensive Zone, Aqua Protection, Quick Wash Program, Water Softener |
| Height Adjustable Trays/baskets | Heigth Adjustable Upper tray/basket |
| Aqua Protection | Aqua Sensor, Aquastop |
| Quick Wash Program | Quick Wash, VarioSpeed Plus |
| Temperature Settings | 60 °C, 70 °C, 45 °C, 50 °C, 65 °C, 40 °C |
Sustainability Information | |
|---|---|
| Sustainability Attributes | Eco Mode |
Power Supply | |
| Fuse (ampere) | 10A |
| Max Power (Input) | 2400 W |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 75.0 kW/h |
| Energy Consumption per Cycle | 0.747 kW/h |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 9.0 L |
Measures | |
| Inlet Hose Length | 165.0 cm |
| Depth with Door Open | 115.0 cm |
| Weight | 35.6 kg |
| Standard Width | 60 cm |
| Width | 59.8 cm |
| Outlet Hose Length | 190.0 cm |
| Depth | 55.0 cm |
| Height | 81.5 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .