• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L

Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L

Compare
Top Coating, Metal, Glossy

·

Popularity

1072

in

Paint
From 3 payments of £6.95/mo. with
0.25 L£8.63
0.75 L£20.87
AD

From OnBuy

Hammerite SFWT750 Direct to Rust Smooth Finish Metal Paint Wild Thyme 750ml

Free shipping, 2-6 days
£20.87

Amazon

Hammerite Smooth Metal Paint, Wild Thyme, 750 ml (Pack of 1)

Lowest price

·Free shipping
£20.87

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Dulux Quick Dry Gloss Wood Paint, Metal Paint Chic Shadow,Urban Obsession 0.75L
Dulux Quick Dry Gloss Wood Paint, Metal Paint Chic Shadow,Urban Obsession 0.75L
£16.31
£21.75/L
Dulux Weathershield Quick Dry Undercoat Exterior Metal Paint 2.5L
Dulux Weathershield Quick Dry Undercoat Exterior Metal Paint 2.5L
£42
£16.80/L
Berger Non Drip Gloss Metal Paint 0.75L
Berger Non Drip Gloss Metal Paint 0.75L
£13.89
£18.52/L
Armstead Trade Undercoat Metal Paint 5L
Armstead Trade Undercoat Metal Paint 5L
£37.02
£7.40/L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Silver Grey 0.75L
Rust-Oleum Combicolor Metal Paint Silver Grey 0.75L
£20.99
£27.99/L
Sandtex 10 Year Exterior Gloss Metal Paint, Wood Paint Smokey Grey 0.75L
Sandtex 10 Year Exterior Gloss Metal Paint, Wood Paint Smokey Grey 0.75L
£19.66
£26.21/L
Armstead Trade Undercoat Metal Paint 2.5L
Armstead Trade Undercoat Metal Paint 2.5L
£24.14
£9.66/L

Product details

Lowest price for Hammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L is £20.87. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
Compare:

Features

Product

Product nameHammerite Direct to Rust Smooth Effect Metal Paint 0.75L
BrandHammerite
TypeMetal Paint

Additional Info

Created at PriceRunner2018-05-08

Product Properties

Indoor/Outdoor UseOutdoor
Volume0.75 L
Primer/Top Coating/SprayTop Coating
Gloss LevelsGlossy
Application SurfaceMetal
ColourGrey

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.