Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This washing machine from Hoover has an energy efficiency rating of C. This model has a standard width of 60 cm and it comes with a noise level of 77 dB.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hoover HBWS48D1ACE is £359.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Are you thinking of buying a new washing machine? If yes, this model from Hoover is a great choice. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
The washing machine is an integrated model that blends nicely into the rest of the interior in the bathroom or washroom. Thanks to the delayed start function you can scheduled when you want the machine to start. You can for example set the timer so it's finished when you come home from work.
The washing machine is equipped with a steam program which clean your clothes thoroughly, a great alternative if you for example have allergies. Hoover HBWS48D1ACE can hold a lot of laundries thanks to its capacity of eight kg, a great choice for the larger household.
You can price compare this washing machine here on PriceRunner, and currently the lowest price is £359. The price is below average for the category, which makes this washing machine an affordable purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hoover HBWS48D1ACE |
| Brand | Hoover |
| Product Type | Washing Machine |
Product Properties | |
| Energy Class | C |
| Noise Level (Spin) | 77 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Noise Level Class | C |
| Spin Performance | B |
| Placement | Integrated, Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 56.0 dB |
| Wash Capacity | 8.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
Energy Facts | |
| Energy Consumption per 100 Cycles | 63.0 kW/h |
Features | |
|---|---|
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Humidity Remaining | 44.0 % |
| Quick Wash | 14 min |
| Features | Delayed Start, Steam Function |
Water Consumption | |
| Water Consumption per Cycle | 44.0 L |
Power Source | |
| Voltage | 230.0 V |
Measures | |
| Width | 60.0 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Depth | 53.0 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .