Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has many useful features. Use the built-in heart rate monitor to keep track of your training progress.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for GRV Smartwatch Gold is £24.98. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Are you about to buy a smartwatch? Then you might want to consider what features are important to you. The huge selection of models provides you with anything from being able to change songs, read texts or measure your pulse during your workout, to make phone calls right from your wrist. Neat, right?
Among this model's smart features you'll find a pedometer. This means that you can get a quick and easy overview of your daily exercise. The watch has an approximate battery life of 240 hours.
If you are interested in buying this model you'd be interested to know that you can currently buy it for £25.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | GRV Smartwatch Gold |
| Brand | GRV |
| Type | Smartwatches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Swimming, Multisport, Running |
| Series | Others |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.83 " |
| Operating System | Android, iOS |
Features | |
| Features | Pedometer, Sleep Tracking |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | IP68 |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Internal | |
| Storage | 128MB |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Plastic |
| Colour (Watch) | Gold |
| Colour (Strap) | Purple |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Battery Technology | LiPo |
| Type of Battery | Built-in Battery |
| Battery Life | 240.0 h |
Measures | |
| Thickness | 12.0 mm |
| Width | 25.5 mm |
| Height | 40.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .