Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A sport watch is a useful tool for you to keep track of your workout. Black is the only available colour for the device.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Garmin Fenix 6 Pro is £599.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A sport watch isn't just a great tool to optimise your workout but is also useful in your everyday life. You can, among other things, keep track of your steps and be reminded when it's time to move about a bit.
If you want to climb a mountain or predict bad weather, then you'd be interested to hear that this model has a built-in barometer that measures air pressure. This sport watch is compatible with both iPhones and Android phones.
The lowest price for this model is at present £600. Delivery options and cost can vary between retailers, so make sure you compare them to find what suits you best.
Product | |
|---|---|
| Product name | Garmin Fenix 6 Pro |
| Brand | Garmin |
| Type | Sport Watches |
Type | |
| For Kids | No |
| Sports | Cycling, Golf, Swimming, Triathlon, Multisport, Running, Fitness |
| Series | Garmin Fēnix 6 |
Product Properties | |
| Screen Size | 1.3 " |
Features | |
| Features | Gyroscope, Blood Oxygen Level (SpO2), Sleep Tracking, Barometer, Compass, Accelerometer |
| Water Resistant | Yes |
| Water Resistant (classification) | 10 ATM (100m) |
Connections | |
| USB | No |
Pulse | |
| Heart Rate Monitor | Built-In |
Internal | |
| Storage | 32GB |
Display | |
| Colour Screen | Yes |
| Screen Type | MIP |
| Screen Resolution | 260x260 |
Software | |
| Smartphone Compatibility | Android, iPhone |
Power Source | |
| Battery Life | 1152.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-08-29 |
Design | |
|---|---|
| Material (Watch) | Stainless Steel |
| Material (Strap) | Silicone |
| Colour (Watch) | Black |
| Colour (Strap) | Black |
| Glass Type | Gorilla Glass |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | ANT+, Wi-Fi, Bluetooth |
| NFC | No |
| Navigation System | GPS, Galileo, GLONASS |
Measures | |
| Thickness | 14.7 mm |
| Height | 47.0 mm |
| Width | 33.0 mm |
| Width (Strap) | 22.0 mm |
| Weight | 83.0 g |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .