Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Mini Tower (Micro-ATX)
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for DeepCool CH170 PLUS Tower - White is £74.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | DeepCool CH170 PLUS Tower - White |
| Brand | DeepCool |
Product Properties | |
| Release Year | 2025 |
| Chassis Type | Mini Tower (Micro-ATX) |
| Colour | White |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| LED Lighting | No |
| Material | Plastic, Glass |
Connections | |
| USB-C | Yes |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Design | |
| Meshfront | Yes |
| Window Side Panel | Yes |
Storage | |
| 3.5" bays | 1 pcs |
| 2.5" bays | 2 pcs |
Expansion Slots | |
| Expansion Slots | 4 pcs |
Power Supply | |
|---|---|
| PSU Format | SFX, ATX, SFX-L |
Cooling | |
| Fan | Yes |
| Fan Mounts 140 mm | 1 |
| Fan Mounts 120 mm | 4 |
Measures | |
| Weight | 4.4 kg |
| PSU Max Length (max) | 140.0 mm |
| Height | 42.45 cm |
| Depth | 29.0 cm |
| Width | 19.5 cm |
| CPU Cooler Height (max) | 164.0 mm |
| Graphics Card Length (max) | 342.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-10-27 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .