Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A carpet vacuum cleaner cleans up dirt and dust that an ordinary vacuum cleaner doesn't have the capacity for. You don't have to think about buying vacuum cleaner bags because the
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Vax CWGRV021 is £245.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Vax CWGRV021 is the perfect tool to clean your carpets properly. The vacuum cleaner is used with classic dust bags.
With a carpet vacuum cleaner, you can make the carpets cleaner than ever before. This model has a good motor power of 1,200 watts.
8 metres length of the cord is normal and should give you a good enough range when vacuuming. Instead of vacuum cleaner bags, all dirt and dust is collected in a container that you can easily remove and empty in the garbage when needed.
No home is complete without a vacuum cleaner and this model may be the perfect one for you! You can price compare this vacuum cleaner here on PriceRunner, and currently the lowest price is £245. The price is below average for the category, which makes this vacuum cleaner an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Vax CWGRV021 |
| Brand | Vax |
| Type | Carpet Cleaners |
Product Properties | |
| Bag Volume | 4.7 L |
| Filter | Washable |
| Features | 2-in-1 |
| Dust Collection | Bagless |
| Colour | Blue, Grey |
Performance | |
| Motor Power | 1200 W |
Measures | |
|---|---|
| Depth | 310.0 mm |
| Height | 1090.0 mm |
| Hose Length | 2.5 m |
| Width | 440.0 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Cord Length | 8.0 m |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-03-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .