Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

70" LED, 3840x2160 (4K Ultra HD), Smart TV
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Crampton & Moore
Samsung UE70CU7100KX 70" UHD 4K HDR Smart TV
Or 3 interest-free payments of £243.00/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Samsung UE70CU7100 is £729.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung UE70CU7100 |
| Brand | Samsung |
Product Properties | |
| Screen Size | 70.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Tizen |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | G |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10+ |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| ARC | ARC, eARC |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Connections | |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| Connections | RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | Yes |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Design | |
| Screen design | Flat |
Display | |
|---|---|
| Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Power Consumption (in Use) | 124.0 W |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+, CI/CA |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C |
| CI+ version | 1.4 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Smart Home System | Samsung SmartThings , Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
Audio | |
| Speaker output (total) | 20 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 400x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 97.62 cm |
| Weight (without legs) | 24.8 kg |
| Height (without legs) | 89.93 cm |
| Depth (including legs) | 34.11 cm |
| Width | 155.62 cm |
| Weight (including legs) | 25.3 kg |
| Depth (without legs) | 6.16 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-04-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .