LG OLED48C46LA
Trending
LG OLED48C46LA
Compare
Popularity
625
in
TVs
48 "£829.00
55 "£1,057.99
65 "£1,299.97
Amazon
LG 48 inch evo C4 4K OLED Smart TV 2024
Free shipping
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
Enhance your viewing experience with the LG OLED48C46LA
  • 48-inch OLED display
  • 4K Ultra HD resolution
  • Dolby Vision IQ and Dolby Atmos
  • HDMI 2.1 support
  • LG webOS smart platform
Exceptional picture quality
Rich audio experience
Extensive connectivity options
User-friendly smart features
Points to consider for potential buyers
Compare:
Features
Product
Product nameLG OLED48C46LA
BrandLG
Product Properties
Screen Size48.0 "
Release Year2024
Operating SystemwebOS
Energy efficiency class HDRG
ColourBlack
G
Refresh Rate120 Hz
Picture
Yes
Aspect Ratio16:9
Yes
Image EnhancementYes
Local dimmingNo
HDRYes
3DNo
DisplayOLED evo
HDR TypeHLG, HDR10, Dolby Vision
No
Features
Voice ControlYes
eARC
FeaturesPicture-in-Picture (PiP), USB-Recording (PVR)
Voice AssistantAmazon Alexa, LG ThinQ
Smart TVYes
No
Display
Screen Resolution3840x2160 (4K Ultra HD)
Design
Screen designFlat
Energy Facts
Power Consumption (Standby)0.5 W
Power Consumption (in Use)65.7 W
Additional Info
Created at PriceRunner2024-04-05
Connections
No. of USB-A3 pcs
MHLNo
USB VersionUSB 2.0
ConnectionsRJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI
HDMI Version2.1
CECYes
No. of HDMI4 pcs
Audio
Surround Sound FormatsDolby Atmos, Dolby AC-4, Dolby Digital
Speaker output (total)40 W
Built-in speakersMulti Channel
Audio File FormatsMP3, PCM, AAC, WMA
Tuner
ReceiverDigital
DVB-T2, DVB-S2
Wireless
BluetoothYes
Wireless & StreamingAirPlay 2, Miracast, WiSA, Chromecast
Amazon Alexa
Wi-FiYes
Wi-Fi StandardWi-Fi 5 (802.11ac)
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements300x200 mm