Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for TCL 75P755 is £890.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A 75-inch TV from TCL with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. HDR support that brings enormous depth in the image with spectacular colours.
75P755K has a crystal clear 4K resolution that will drop some jaws. To put that into perspective, it's four times the resolution of a normal high-definition TV. If you haven't experienced 4K yet, now is the time.
Thanks to the support for HDR your television viewing will climb to a whole new level. Together with the 4K resolution, HDR brings you a seldom-seen depth and richness in detail. HDR stands for High Dynamic Range och the technology makes it possible to enhance dark and light areas of the image. This gives greater depth and you get the sense of looking out a window, as opposed to watching TV.
Aforementioned features are just some of the advantages to 75P755K. If we compare the price of this model against the category as a whole it is below average, which makes 75P755K a good purchase. As far as TVs go, this is one of the most popular TVs on PriceRunner right now and the current lowest price is £890.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | TCL 75P755 |
| Brand | TCL |
Product Properties | |
| Screen Size | 75.0 " |
| Release Year | 2024 |
| Operating System | Android TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F |
Picture | |
| Frame Rate | 120p |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HFR | No |
| WCG | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, MPEG2, AVC/H.264 |
| VRR | No |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-04-13 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 3.0 |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI |
| CEC | No |
| HDCP Version | 2.2 |
| No. of HDMI | 3 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, Dolby TrueHD, Dolby AC-4 |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Stereo |
Tuner | |
| Receiver | Digital, Analog |
| CI/CA | CI+ |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| CI+ version | 1.4 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Miracast, Chromecast, DLNA |
| Smart Home System | Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 3 (802.11g) |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 102.5 cm |
| Weight (without legs) | 19.0 kg |
| Height (without legs) | 95.9 cm |
| Depth (including legs) | 35.1 cm |
| Width | 166.7 cm |
| Weight (including legs) | 29.2 kg |
| Depth (without legs) | 7.4 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .