Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

55" OLED, 3840x2160 (4K Ultra HD), Smart TV
Try flexible payments with
Lowest price for Philips 55OLED810 is £1,322.98. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Philips 55OLED810 |
| Brand | Philips |
Product Properties | |
| Screen Size | 55.0 " |
| Release Year | 2025 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Black |
| Energy Class | F, G |
| Refresh Rate | 120 Hz |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| Supported picture files | JPEG/JPG, BMP, GIF, PNG |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | OLED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision, HDR10+ Adaptive |
| Supported video files | HEVC/H.265, Matroska (MKV), MPEG2, AVI, MPEG4, VP9, AVC/H.264, MPEG1 |
| VRR | Yes |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | ARC, eARC |
| Features | Ambilight, HbbTV Support |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | Yes |
Display | |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Receiver | Digital |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 84.0 W |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-04-24 |
Connections | |
|---|---|
| No. of USB-A | 2 pcs |
| MHL | No |
| Connections | 3.5 mm Jack, RJ45 (LAN), USB-A, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| CEC | Yes |
| HDCP Version | 2.3 |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | AirPlay |
| Smart Home System | Control4, Apple HomeKit, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS:X, Dolby Digital |
| Speaker output (total) | 70 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
| Audio File Formats | MP3, AAC, FLAC, WAV |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 77.3 cm |
| Weight (without legs) | 17.14 kg |
| Height (without legs) | 70.8 cm |
| Depth (including legs) | 23.0 cm |
| Width | 122.6 cm |
| Weight (including legs) | 20.6 kg |
| Depth (without legs) | 6.8 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .