LG 65UN73006LA
LG 65UN73006LA
Compare
Popularity
2097
in
TVs
No products in stock
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Back to the Office
LG 65UN73006LA TV 165.1 cm (65") 4K Ultra HD Smart TV Wi-Fi Black
Out of stock
Advertisement
Related products
We have picked out a selection of products that might interest you.
Product details
  • 4K resolution
  • Released 2020
  • Four HDMI ports
  • LED display
  • Aspect ratio: 16:9
Compare:
Features
Product
Product nameLG 65UN73006LA
BrandLG
Product Properties
Screen Size65.0 "
Release Year2020
Operating SystemwebOS
Energy efficiency class HDRG
ColourBlack
G
Refresh Rate50 Hz
Picture
Yes
Yes
Aspect Ratio16:9
No
No
Image EnhancementYes
Local dimmingYes
HDRYes
3DNo
HDR TypeHLG, HDR10 Pro
Supported video filesHEVC/H.265, VP9
Features
Voice ControlYes
ARC, eARC
FeaturesTime-shift, HbbTV Support
Voice AssistantLG ThinQ
Smart TVYes
Display
Screen Resolution3840x2160 (4K Ultra HD)
Design
Screen designFlat
Audio
Surround Sound FormatsDolby Digital Plus, Dolby AC-4, Dolby Digital
Speaker output (total)20 W
Built-in speakersStereo
Audio File FormatsMP3, PCM, AAC, WMA
Connections
No. of USB-A2 pcs
No. of Composite1 pcs
MHLNo
ConnectionsComponent, RJ45 (LAN), USB-A, Optical S/PDIF, HDMI, Composite
HDMI Version2.0
No. of Component1 pcs
CECYes
No. of HDMI3 pcs
Tuner
ReceiverDigital, Analog
CI+
DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S, DVB-T
CI+ version1.4
Energy Facts
Power Consumption (Standby)0.5 W
Power Consumption (in Use)136.0 W
Wireless
BluetoothYes
Google Home, Amazon Alexa
Wi-FiYes
Wi-Fi StandardWi-Fi 5 (802.11ac)
Compatibility
VESA-MountYes
VESA-Measurements300x300 mm