Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Optix G32C4, so the data shown are historical prices.
This could be just the thing you need for your home office setup. You should never underestimate the importance of a proper setup with a monitor, keyboard, mouse and all the other peripherals since it can greatly improve the ergonomics of your home office.
Measuring at 31.5 inches, it exceeds most of its competitors in sze. It is equipped with AMD Freesync, a graphics technology which gives smoother motions. This model's panel is of the VA type which provides a great colour spectrum.
If you're looking for a monitor for gaming, features such as response time and refresh rate are very important. The refresh rate on this model is 165 Hz which suits the gamer looking for optimal performance. With a 1 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Optix G32C4 |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 3000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Release Year | 2020 |
| Colour | Blue, Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 31.5 " |
| Energy Class | G |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.36375 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Screen Curvature | 1500R |
| Curved Screen | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-02 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2a |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4b |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (1000h) | 33.0 kW/h |
| Energy Consumption (In Use) | 58 W |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 6.4 kg |
| Width | 70.9 cm |
| Depth With Stand | 24.9 cm |
| Height With Stand | 51.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .