Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Oculux NXG253R, so the data shown are historical prices.
Regardless of whether you are getting some new hardware for your home office or setting up your very own gaming station, this could be just the thing for you. You should never compromise on quality when it comes to these things.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 360 Hz. Such a high refresh rate is well-suite for games with high graphical requirements. With a 1 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen.
This monitor measures 25" and should meet most people's needs. This model's panel is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors. This model is equipped with HDR, which makes the image more detailed and true-to-life.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Oculux NXG253R |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Gaming |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | Nvidia G-sync |
| Screen Size | 25.0 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.28 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 360 Hz |
| Colour Depth | 10 bit |
Picture | |
| HDR | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | Yes |
| No. of USB (total) | 3 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 2.0b |
| VGA | No |
| USB Type | USB-A |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Measures | |
| Weight With Stand | 6.5 kg |
| Width | 56.0 cm |
| Depth With Stand | 23.4 cm |
| Height With Stand | 29.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-02-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .