Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI Optix G241V, so the data shown are historical prices.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
A monitor's response time and refresh rate are very important features when comparing monitors. With a 4 ms response time, your reaction speed should be reflected on the screen. The refresh rate on this model is 75 Hz. That is a rather high refresh rate which suits many types of uses.
Measuring at 23.8", you get quite an averagely sized screen and it should work well for most users. It is equipped with AMD Freesyncwhich solves the problem with tearing and gives an optimal gaming experience. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type, a rarely found type of panel among modern monitors.
This product has gotten great reviews. The current lowest price is £, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI Optix G241V |
| Brand | MSI |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Type | Standard |
| Colour | Grey, Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Screen Size | 23.8 " |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 4 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.2745 mm |
| Response Time (Exact Value) | 4.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2a |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| HDMI Version | 1.4 |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (In Use) | 25 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Weight With Stand | 3.3 kg |
| Width | 54.0 cm |
| Depth With Stand | 22.0 cm |
| Height With Stand | 42.3 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-15 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .