Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling LG 27MP400-B, so the data shown are historical prices.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but sub-par picture is hard to live with.
Measuring at 27", it is large compared to some competitors, but there are larger models. It has AMD Freesync, a graphics technology which gives smoother motions. The panel on the monitor is of the IPS/PLS type. This particular type of panel is not very common in modern monitors.
When comparing different monitors, the most common thing is to look at response time and refresh rate. The refresh rate on this model is 75 Hz and it should be able to handle most games and movies. The response time describes how fast a pixel is updated. This monitor has a response time of 5 ms, which is very low.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | LG 27MP400-B |
| Brand | LG |
Product Properties | |
| Panel Type | IPS/PLS |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 1000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Standard |
| Colour | Black |
| Speakers | No |
| Adaptive Sync Technology | AMD Freesync |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 27.0 " |
| Energy Class | G, F |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 5 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.3114 mm |
| Response Time (Exact Value) | 5.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 75 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Curved Screen | No |
Compatibility | |
| VESA-Mount | No |
Connections | |
|---|---|
| Headphone Out | No |
| USB | No |
| Ethernet | No |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1 |
| DVI | No |
| DisplayPort | No |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.3 W |
| Energy Consumption (In Use) | 26 W |
Measures | |
| Depth Without Stand | 5.6 cm |
| Weight With Stand | 3.4 kg |
| Width | 61.2 cm |
| Depth With Stand | 19.0 cm |
| Height Without Stand | 36.3 cm |
| Height With Stand | 45.5 cm |
| Weight Without Stand | 3.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .