Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
Lowest price for Viewsonic VX2418C is £147.23. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The monitor is one of the very most important pieces of hardware when it comes to setting up a workspace at home or getting your gaming rig together. Computer performance can compensate for most things, but a sub-par picture is hard to live with.
This model's panel is of the VA type. A VA panel offers a broad colour spectrum, as well as great black levels and contrast. Unlike some other models on the market, this particular one does not have HDR.
In short, this product has a lot of things going for it and if you compare prices here on our site, you'll see that the current lowest price is £147.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Viewsonic VX2418C |
| Brand | Viewsonic |
Product Properties | |
| Panel Type | VA |
| Surface Treatment | Matte |
| Contrast | 3000 :1 |
| Horizontal Viewing Angle | 178.0 ° |
| Camera (built-in) | No |
| Type | Gaming, Standard |
| Release Year | 2022 |
| Colour | Black |
| Speakers | Yes |
| Adaptive Sync Technology | AMD FreeSync Premium |
| Picture-By-Picture | No |
| Screen Size | 24.0 " |
| Energy Class | E |
| Vertical Viewing Angle | 178.0 ° |
| Response Time | 1 ms |
| Adjustable Height | No |
| Pixel Size | 0.272 mm |
| Response Time (Exact Value) | 1.0 ms |
| Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
| Colour Depth | 8 bit |
Picture | |
| HDR | No |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Tiltable | Yes |
| Swivel | No |
Display | |
| Touchscreen | No |
Design | |
| Pivot 90° | No |
| Screen Curvature | 1500R |
| Curved Screen | Yes |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-18 |
Connections | |
|---|---|
| DisplayPort Version | 1.2 |
| Headphone Out | Yes |
| USB | No |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Ethernet | No |
| DisplayPort Type | Standard |
| DVI Ports | No |
| VGA Ports | No |
| Thunderbolt | No |
| VGA | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI Ports | 1, 2 |
| DVI | No |
| DisplayPort | Yes |
| 3,5mm In (AUX) | No |
| Memory Card Reader | No |
Sustainability Information | |
| EPEAT Rating | No |
| TCO Certification | No |
Power Supply | |
| Energy Consumption (Standby) | 0.5 W |
| Energy Consumption (In Use) | 23 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 100x100 mm |
Measures | |
| Depth Without Stand | 7.4 cm |
| Weight With Stand | 3.1 kg |
| Width | 54.0 cm |
| Depth With Stand | 20.9 cm |
| Height Without Stand | 32.2 cm |
| Height With Stand | 41.3 cm |
| Weight Without Stand | 2.6 kg |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .