Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QM-HZ024T is £1,469.18. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When you are buying a new laptop, the most important thing to consider is what you'll be using it for. The graphics card in this laptop is a GeForce RTX 3060. It is dedicated, which means that the graphics card is a component of its own and therefore performs better than integrated ones. The octa-core AMD Ryzen 7 processor has a speed that measures up to 3 GHz.
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QM-HZ024T is a computer with the Windows operative system. This model has 16 GB of RAM. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The processor in this is an AMD Ryzen 7. It is an octa-core unit with a clock speed of 3 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores. The applications that you run should be optimized to run on multiple cores. To perform all the calculations you ask for, the computer uses the processor and it's what determines how fast a computer is.
The screen size on this laptop is 14". The computer has a dedicated GeForce RTX 3060 graphics card. This means that the graphics card is its own component and therefore performs better than integrated ones. The internal hard drive is a 1 TB SSD drive.
ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QM-HZ024T costs £1469 and is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner. It has a high average review of 4.4 out of 5, and its specifications makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Zephyrus G14 GA401QM-HZ024T |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Series | ASUS ROG |
| Release Year | 2021 |
| Colour | White, Black, Grey |
| Screen Size | 14.0 " |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 10 |
Camera | |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| Fingerprint Reader | Yes |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Material | |
| Material | Aluminium |
Display | |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 1 TB |
| Optical Drive | None |
Graphics | |
| Graphics Card Nvidia | GeForce RTX 3060 |
| Graphic Card Memory Size | 6 GB |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Processor | |
| Processor Model | 5800HS |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Processor Speed | 3.0 GHz |
| Processor Model | 5800HS |
| Processor Cores | 8 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Measures | |
| Height | 2.0 cm |
| Depth | 22.0 cm |
| Width | 32.4 cm |
| Weight | 1.7 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-01-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .