Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This laptop has an Intel Core i5 processor with plenty of processing power. The fast hard drive is of the SSD type.
Try flexible payments with
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS ZenBook 14 Laptop UX3402ZA-KP234W, so the data shown are historical prices.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
The laptop from ASUS comes with the operative system Windows. The RAM of this particular model amounts to 8 GB. More RAM allows your computer to run more applicantions at the same time.
The screen size is 14". The computer has a dedicated Iris Xe Graphic graphics card. A dedicated graphics card has its own memory and processing power, which makes it very powerful. The fast SSD drive facilitates quick boot-ups, especially compared to models with HDD drives.
The CPU, a twelve-core Intel Core i5, has a 1.2 GHz clock speed. Thanks to the multi-core processor the computer can run heavier applications. To perform all the calculations you ask for, the computer uses the processor, if you want a fast computer you need a powerful CPU.
If you compare prices on ZenBook 14 Laptop UX3402ZA-KP234W on PriceRunner you will see that it currently costs £. The price is below average for the category, which makes this laptop a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ZenBook 14 Laptop UX3402ZA-KP234W |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Third-party Certifications | RoHS (Restriction of Hazardous Substances Directive) |
| Series | ASUS ZenBook |
| Release Year | 2023 |
| Colour | Blue |
| Screen Size | 14.0 " |
| Numpad | No |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 400.0 cd/m2 |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:10 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| USB Version | Thunderbolt 4 |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of USB-C | 2 pcs |
Material | |
| Material | Aluminium |
Display | |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Power Source | |
| Battery Technology | Li-Ion |
Storage | |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes |
| Type of Memory Card | microSD |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Memory | |
| RAM | 8 GB |
| Memory Type | LPDDR5 |
| Max. RAM Supported | 8 GB |
Processor | |
| Processor Model | 1240P |
| Processor | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1240P |
| Processor Cores | 12 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | Yes |
Measures | |
| Height | 1.69 cm |
| Depth | 22.06 cm |
| Width | 31.36 cm |
| Weight | 1.35 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .