Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Pavilion 15-eg3003na is £1,048.99. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Do you want to maximise your work hours throughout the day? If you use a laptop, you can keep working even if you're on a bus or a train. Also, if you're working from home, you can work from literally whichever room you want without limitations.
Pavilion 15-eg3003na is a computer with the Windows operative system. The RAM of this particular model amounts to 16 GB. More RAM allows your computer to handle its tasks faster.
The screen size is 15.6". The computer has an integrated Iris Xe Graphic graphics card. This means that the graphics card is built-in on the motherboard, which often means lower performance. The internal storage is a 512 GB SSD drive.
The clock speed in this processor, a ten-core Intel Core i7, is 1.2 GHz. To elevate the performance, the processor has multiple cores. The applications that you run should be optimized to run on multiple cores. To perform all the operations you ask for, the computer uses the processor, if you want a fast computer you need a powerful processor.
Pavilion 15-eg3003na costs £1049 and is a top-ranked laptop as far as popularity goes on PriceRunner. With a price below average for the category, this computer is a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Pavilion 15-eg3003na |
| Brand | HP |
Product Properties | |
| Series | HP Pavilion |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 15.6 " |
| Numpad | Yes |
| Operating System | Windows |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Brightness (Nits) | 250.0 cd/m2 |
Camera | |
| Webcam Resolution | 720p (HD Ready) |
| Webcam | Yes |
Picture | |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Features | |
| TPM 2.0 | Yes |
| Facial Recognition | No |
| Backlit Keyboard | No |
| Fingerprint Reader | No |
| Convertible/Hybrid | No |
Connections | |
| Connections | USB-C, USB-A, 3.5 mm Jack, HDMI |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of USB-C | 1 pcs |
Display | |
| Screen Type | IPS |
| Screen Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| Touchscreen | No |
| Screen Surface | Matte |
Storage | |
| Memory Card Reader | No |
| Hard Drive Type | SSD |
| SSD Size | 512 GB |
| Optical Drive | None |
Sustainability Information | |
| Sustainability Third-party Certifications | EPEAT |
Memory | |
|---|---|
| RAM | 16 GB |
| Memory Type | DDR4 |
| Number of RAM Slots | 2 |
Graphics | |
| Graphics Card Intel | Iris Xe Graphic |
| Dedicated Graphic Card | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Mobile Networks | No |
| WiDi | No |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| SIM-Card Slot | No |
Processor | |
| Processor Model | 1355U |
| Processor | Intel Core i7 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Processor Model | 1355U |
| Processor Cores | 10 |
Power Source | |
| Battery Life | 7.45 h |
| Battery Technology | Li-Ion |
Measures | |
| Height | 1.79 cm |
| Depth | 23.4 cm |
| Width | 36.02 cm |
| Weight | 1.74 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .