Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice Lacoste watch designed primarily for children. The hands are of the conventional, analogue type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lacoste Riders (2020141) is £60.45. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A wrist watch may seem like something that you don't necessarily need to have. But it can actually be a very nice accessory, and they come in so many different colours and materials that there is certainly one that suits you.
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. Lacoste (2020141) from Lacoste is primarily designed for children. Adults can wear it, of course, but the design might not be to their liking
Battery-powered watches are simply built and don't require as much maintenance as mechanical watches do. Should the watch stop you can probably just swap the battery. They also run more consistently than mechanical watches.
All in all, Lacoste (2020141) is a really nice watch with good features. You can compare prices on this product here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £60. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Lacoste Riders (2020141) |
| Brand | Lacoste |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Plastic, Resin |
| Watch Strap Material | Silicon |
Measures | |
| Diameter | 36.0 mm |
| Thickness | 10.0 mm |
| Weight | 37.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Buckle |
| Target Group | Child |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | White |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Arabic, Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | White, Black |
| Case Colour | Black |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .