Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
A nice watch sporting a stainless steel strap. It is water resistant enough for you to swim with it.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Bering Time (30434-746) is £157.52. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A watch for women from Bering which runs on batteries. Just swap them out if the watch stops. Great looking hands complement the watch face and case perfectly. There are several available materials for the strap, for example stainless steel. This watch should survive getting wet, since it is water protected up to 5 atm (50m).
There is a wide selection of watches on the market and there is sure to be one for every taste. Time (30434-746) from Bering is primarily designed for women. But it could be worn by everyone, of course.
If you want something more straightforward and relatively low maintenance, this battery-powered Time (30434-746) might be a good choice. Unlike a mechanical watch that needs to be wound up now and again, this will keep running until the battery runs out. Battery-powered watches also run very accurately and consistently, so you won't need to adjust it that much.
This model has a 5 ATM (50m) water protection. This, however, is not the same as meters of depth it can handle. But you can swim with it just fine.
To summarize there are many good features in Time (30434-746). You can compare prices on this product here on PriceRunner and right now the lowest price is £158. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Bering Time (30434-746) |
| Brand | Bering |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Sapphire |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Diameter | 34.0 mm |
| Thickness | 6.0 mm |
| Watch Strap Width | 14.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Woman |
| Display Type | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 3 ATM (30m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Watch Strap Colour | Rose Gold, Black |
| Case Colour | Rose Gold |
| Time Format | 12 hours |
| Movement Type | Battery |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .