Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
Hugo Boss bring you a watch sporting a stainless steel strap. It is water resistant enough for you to swim with it.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HUGO BOSS Rafale (1513509) is £84.89. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
A watch for men from Hugo Boss which runs on batteries and is easy to maintain. You just need to swap the batteries when they run out. This watch will provide you with water protection measured to 5 atm (50m). The silver strap is made from stainless steel. If you prefer a more old-fashioned watch, this one with analogue hands might suit you.
This model has a water protection of 5 ATM (50m). While this does not indicate the depth to which you can dive with this watch, it still tells you that you can go swimming with it.
Analogue hands have been standard on watches for over two hundred years and are just as relevant and well-functioning today. Apart from providing a timeless and elegant look, you could also argue that analogue hands provide a stronger sense of traditional handiwork and craftsmanship than a watch with digital hands.
Battery-powered watches are great if you want something that just works without needing too much maintenance. Unlike a mechanical watch, this one never needs to be wound up, it'll just keep going until the battery runs out. Another great thing about battery-powered watches is that they run very consistently and accurately.
All in all, Rafale Chronograph (1513509) is a really nice watch with good features. Right now the lowest price on this model is £85, as you can see if you compare prices here on PriceRunner. But make sure to compare different merchants to find the best deal for you. The price is below average for the category, which makes this product a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | HUGO BOSS Rafale (1513509) |
| Brand | HUGO BOSS |
| Type | Wrist Watches |
Material | |
| Glass | Mineral |
| Case Material | Stainless Steel |
| Watch Strap Material | Stainless Steel |
Measures | |
| Watch Strap Width | 22.0 mm |
| Diameter | 45.0 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Closure | Clasp |
| Target Group | Man |
| Type of Hands | Analogue |
| Dial Colour | Black |
| Water Protection | 5 ATM (50m) |
| Type of Index | Index (without numbers) |
| Case Colour | Silver, Black |
| Functions | Date, Tachymeter, Chronograph |
| Time Format | 12 hours, 24 hours |
| Movement Type | Battery |
| Watch Strap Colour | Silver |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .