Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS ROG Strix B560-E Gaming WiFi, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix B560-E Gaming WiFi |
| Brand | ASUS |
Product Properties | |
| Form Factor | ATX |
| Socket Intel | Socket 1200 |
| Processor Support Intel | Celeron, Core i3, Core i5, Core i7, Core i9, Pentium Gold |
| Cooling | Passive |
| Chipset | Intel B560 |
| Number of Processors | 1 |
| Processor | Intel |
Features | |
| Integrated Processor | No |
| Integrated Graphics Card | Yes |
| RAID Controller | No |
| Suitable for Mining | No |
| Integrated Sound Card | Yes |
| Multiple GPU Support | No |
| Integrated Network Card | Yes |
Connections | |
| USB Version | USB 2.0, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 1 |
| Expansion Slots | PCIe x16, PCIe x1, PCIe x4 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of PCIe x4 | 1 pcs |
| Number of DisplayPort | 1 pcs |
| Number of PCIe x16 | 1 pcs |
| No. of USB-A | 8 pcs |
| HDMI Version | 1.4, 2.0 |
| Number of PCIe x1 | 2 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, USB-C, USB-A, HDMI, DisplayPort |
| No. of USB-C | 2 pcs |
| PCIe Version | 4.0, 3.0 |
| No. of 3.5 mm Jack | 5 pcs |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Network | |
|---|---|
| Ethernet Speed (max) | 2.5 Gbit/s |
Memory | |
| Memory Speed (max) | 5333 MHz |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Module | DIMM |
| Memory Size (max) | 128 GB |
| Memory Type | DDR4 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
Internal Connections | |
| Number of CPU Fan Connectors | 1 pcs |
| Number of SATA | 6 pcs |
| Internal Connections | USB 2.0 Header, Clear CMOS Jumper, 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4), S/PDIF Header, Front Panel Audio Header, Addressable RGB Header, USB 3.2 Gen 1 Header, USB 3.2 Gen 2 Type-C Header, M.2, Thunderbolt Header, TPM Header, SATA, RGB Header, 24-pin ATX, 4-pin Fan Connector |
| Number of RGB Headers | 2 pcs |
| SATA Version | SATA III (6.0 Gbit/s) |
| Number of 8-pin ATX12V/EPS12V (4+4) | 1 pcs |
| M.2 Key Type | M Key |
| M.2 | Yes |
| Number of 4-pin Fan Connectors | 3 pcs |
| Number of USB 2.0 Headers | 4 pcs |
| Number of Addressable RGB Headers | 2 pcs |
| Number of 24-pin ATX | 1 pcs |
| U.2 | No |
| M.2 Form Factor | 2280, 2242, 2260, 22110 |
| Number of Thunderbolt Headers | 1 pcs |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Headers | 2 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .