Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a mechanical HDD drive with a 2,000 GB storage capacity. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an HDD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Seagate Game Drive For Xbox 2TB USB 3.0 is £179.24. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
A portable hard drive gives you many options. It both works for making backups of your files or as extra storage when you're not at home. It has room for 2,000 GB of data, which lets you store quite a bit of movies and pictures with no issue.
On the lookout for a reasonably priced external hard drive with high capacity? Seagate brings you this HDD drive for that very purpose. The storage space of this hard drive is 2,000 GB and it uses an USB-A connection.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £179, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Seagate Game Drive For Xbox 2TB USB 3.0 |
| Brand | Seagate |
Product Properties | |
| Size | 2000 GB |
| External Connection | USB-A |
| Type | HDD |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 |
| Placement | External |
Measures | |
|---|---|
| Weight | 169.0 g |
| Width | 80.0 mm |
| Height | 14.8 mm |
| Depth | 117.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-06-26 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .