Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The Radeon RX 6800 XT graphics card from Sapphire could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. The GPU clock speed of this card is 2.07 GHz. The memory
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Sapphire Radeon RX 6800 XT Pulse HDMI 3xDP 16GB, so the data shown are historical prices.
If you want high resolution in your games, then that increases the demand on your graphics card. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
It can hardly be argued that AMD Radeon graphics cards are cheap, but they have a performance that could be said to rival most competitors. The 16 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly. It also has support for virtual reality games.
Radeon RX 6800 XT Pulse HDMI 3xDP 16GB costs £ and is a top-ranked graphics card in terms of popularity on PriceRunner. It has a good average review score of 5 out of 5, and its features make it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sapphire Radeon RX 6800 XT Pulse HDMI 3xDP 16GB |
| Brand | Sapphire |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 4608 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2065 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | Yes |
| GPU Clock Speed Boost | 2310 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 350W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 134.8 mm |
| Height | 53.4 mm |
| Length | 313.0 mm |
| Number of Slots | 2.7 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-04 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .