Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling MSI GeForce GT 730 LP V1, so the data shown are historical prices.
The graphics card is the part of the computer that ensures that you can get all the way up to maximum resolution. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Nvidia GeForce graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. It needs one slot to be mounted. To be able to fit this card you need to make sure you have that amount of space available.
At the moment, the lowest price listed for MSI GeForce GT 730 LP V1 here on PriceRunner is $. It has a high average review score of 4.3 out of 5, and it's features make it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | MSI GeForce GT 730 LP V1 |
| Brand | MSI |
Series | |
| Nvidia GeForce | GeForce GT 730 |
| Type | Nvidia GeForce |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Passive |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 384 pcs |
| GPU Clock Speed Boost | 902 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 2.0 |
| Connections | DVI, HDMI |
| Number of DVI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 4096x2160 pixels |
| Display Support | 2 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 300W |
Memory | |
|---|---|
| Memory Clock | 1600 MHz |
| Memory Bus | 64 bit |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.4 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | Yes |
Measures | |
| Low Profile | Yes |
| Width | 69.0 mm |
| Height | 39.0 mm |
| Length | 146.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-22 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .