Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Sapphire Sapphire Radeon RX 6950 XT Toxic Limited Edition HDMI 3xDP 16GB might be a good choice if you're building a gaming PC. It has a GPU clock speed of 1.92 GHz. The memory of
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Sapphire Radeon RX 6950 XT Toxic Limited Edition HDMI 3xDP 16GB, so the data shown are historical prices.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
Just because it's not an AMD Radeon or an Nvidia GeForce doesn't mean it's not good. If you happen to find this at a good price it could absolutely be a good alternative. The 16 GB GDDR6 memory works to ensure that everything runs smoothly.
At the moment, the lowest price listed for Sapphire Radeon RX 6950 XT Toxic Limited Edition HDMI 3xDP 16GB here on PriceRunner is $. The price is above average for the category, which combined with all its features makes it a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sapphire Radeon RX 6950 XT Toxic Limited Edition HDMI 3xDP 16GB |
| Brand | Sapphire |
Series | |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Release Year | 2022 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 5120 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 1915 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2532 MHz |
Memory | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 18000 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Power Connector | 2x8-Pin, 1x6-Pin |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Length | 270.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-18 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .