Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The Radeon RX 6650 XT graphics card from Gigabyte might be a good choice if you're building a gaming PC. The GDDR6 memory clocks in at 8 GB.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Gigabyte Radeon RX 6650 XT Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB, so the data shown are historical prices.
If you are after gaming performance, then you should go for a properly good graphics card. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 8 GB.
Gigabyte Radeon RX 6650 XT Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB costs $ and is one of the very most popular graphics cards on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Gigabyte Radeon RX 6650 XT Gaming OC 2xHDMI 2xDP 8GB |
| Brand | Gigabyte |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 6650 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2523 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2694 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| DisplayPort Version | 1.4a |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 2 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
| Display Support | 4 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 500W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 115.0 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Length | 282.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-05-25 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .