Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The Radeon RX 560 graphics card from ASUS might be a good choice if you're building a gaming PC. It has a GPU clock speed of 1.20 GHz. The memory of the card amounts to 4 GB and is
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling ASUS ROG Strix AMD Radeon RX 560 HDMI 4GB, so the data shown are historical prices.
You need a computer with modern components to get the most out of your graphics card. It's not exactly as easy as going into the store and buying the first graphics card you see, you need to be doubly sure that it will meet your requirements.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with an AMD Radeon graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. It needs two slots to be mounted and you therefore need to consider how much space you have in your computer case.
If you compare prices on ASUS ROG Strix AMD Radeon RX 560 HDMI 4GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | ASUS ROG Strix AMD Radeon RX 560 HDMI 4GB |
| Brand | ASUS |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 560 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Release Year | 2021 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 1024 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1199 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DVI, HDMI |
| Number of DVI | 1 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 5120x2880 pixels |
| Display Support | 2 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connector | 1x8-Pin |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 6800 MHz |
| Memory Bus | 128 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.5 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 129.0 mm |
| Height | 42.0 mm |
| Length | 242.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-17 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .