Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Biostar Radeon RX 580 might be a good choice if you're building a gaming PC. The GPU clock speed of this card is 1.28 GHz. The memory of the card amounts to 8 GB and is of the GDDR
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Biostar Radeon RX 580 HDMI 2xDP 8GB is £165.24. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
If you want high resolution in your games, then that increases the demand on your graphics card. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
If you are looking for top-level performance, you can hardly go wrong with an AMD Radeon graphics card. They might not come cheap, but you'll hardly be lacking in performance. The GPU has a 1.28 GHz clock speed, which describes how fast it works.
Radeon RX 580 HDMI 2xDP 8GB costs £165 and is one of the very most popular graphics cards on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Biostar Radeon RX 580 HDMI 2xDP 8GB |
| Brand | Biostar |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 580 |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 2048 pcs |
| No. of Fans | 2 |
| GPU Clock Speed | 1284 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 2 pcs |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR5 |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 224.0 mm |
| Height | 46.0 mm |
| Length | 125.0 mm |
| Number of Slots | 2.0 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-03-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .